Ordförande har ordet

2020-03-18 | av: admin | kategori: PHK-nyheter.

Säsongen avslutades på ett sätt som ingen önskade med anledning av Coronasituationen.

Jag är mycket glad och nöjd med de resultat och placeringar som våra hockeylirare åstadkommit i sina seriespel.

Jag vill passa på att tacka Torbjörn Johansson, Patrik Johansson, Thomas Preifelt och André Grönros för det arbete Ni lagt ner under den gångna säsongen.

Dessa ledare/tränare har valt att lämna klubben av olika anledningar och vi önskar dem lycka till.

Jag är mycket nöjd med de resultat som Ni åstadkommit. Detta gäller även övriga ledare, funktionärer och tränare inom PHK.

Föreningen liksom omvärlden står inför en oviss framtid, dock är vår ekonomi i balans.

Just nu är vi i värd med att starta upp ett A-lag och en juniorverksamhet som består av J18/J20.

Vi diskuterar även upplägg för A-pojkstruppen och Hockeyskoleverksamheten.

Tränarfrågorna är inte lösta i sin helhet men det arbetas aktivt med dessa frågor.

Klart är att juniorverksamheten kommer att ha en huvudtränare vid namn Daniel Lagesson – Välkommen till PHK.

Med anledning av Coronasituationen är det inte mycket mer att säga just nu. Vi fäljer utvecklingen och hoppas att alla medlemmar i PHK tar sitt ansvar.

Hur verksamheten skall bedrivas i framtiden är svårt att säga. Styrelsen arbetar löpande med denna fråga.

Hemsidan kommer att uppdateras så snart det finns viktig information att förmedla.

Var rädd om Er och väl mött i vår fortsatta verksamhet.

Sävedalen 2020-03-18

Leif Gustafsson, ordförande Partille Hockey h

Läs mer:

Nya partners säsongen 26/27

Partille Hockey har tecknat nya avtal för leverans av utrustning. Nya partner blir Hockeystore, Sveriges största hockeyspecialist med lokal butik på Göteborgsvägen i Mölndal (tidigare ReXhockey). Nytt varumärke för material blir Bauer, även de med stor lokal förankring då huvudkontoret ligger vid Liseberg. Klubben ser mycket fram emot det här nya samarbetet!

PHK Årsmöte 2026-05-25

Vi bjuder in till årsmöte måndag 25 maj kl. 18.30 i Vallhamra ishalls café.

Partille Hockey U18/20

Är du född 2007-2010 och vill vara med på en spännande resa under säsongen 2026/2027? Välkommen till öppna träningar med Partille Hockeys juniorer.  Anmäl dig till daniellindbergphk@gmail.com

PHK Årsmöte 2025-05-21

Vi bjuder in till årsmöte onsdag 21 maj kl. 19 i Vallhamra Ishalls café. Det bjuds på våfflor.

Superkampanj på solceller!

Ta del av en superkampanj från en av våra sponsorer, du vet väl att du kan stötta klubben om du väljer att installera solceller från Solverket Alfa